Rakovina hrubého čreva a konečníka

Rakovina hrubého čreva a konečníka
11. mája 2018 Daniel Vorobeľ
In Nezaradené

Z nasledujúceho textu a diagramu zistíte nielen mieru svojho rizika, ale i návod, akou preventívnou metódou zabrániť vzniku tohoto ochorenia.

Je tragickou skutočnosťou, že rakovina hrubého čreva spôsobuje veľké straty a pritom sa jedná o ochorenie, ktoré je takmer 100% vyliečiteľné v prípade , že sa zistí včas. Okrem toho existuje vyšetrovacia metóda, kt. dokonca dokáže vzniku tejto rakoviny zabrániť.

Každý človek má odlišnú individuálnu mieru rizika, ktorá závisí na rade faktorov, akými sú napríklad vek alebo výskyt rakoviny u príbuzných.

 

V čom spočíva princíp prevencie nádorov hrubého čreva?

  • 90% nádorov hrubého čreva a konečníka vzniká z polypov (slizničné výrastky). Tieto polypy je potrebné odhaliť a odstrániť.
  • Kolonoskopia (endoskopické vyšetrenie čreva) je metóda, ktorá spočíva v zavedení tenkej ohybnej  hadičky (tzv. kolonoskopiu) konečníkom do hrubého čreva. Pomocou kolonoskopu lekár v čreve vyhľadá polypy, ktoré v priebehu vyšetrenia bezbolestne odstráni. Pokiaľ sa žiadny polyp v čreve  nenájde, opakuje sa kolonoskopia za 10 rokov.
  • Polypy hrubého čreva strácajú červené krvinky, ktoré sa dajú preukázať v stolici tzv. Hemocult testom. Pokiaľ sa prítomnosť krviniek nepreukáže opakuje sa test v 1-2 ročných intervaloch. V prípade pozitívneho testu, nasleduje kolonoskopické vyšetrenie. Tento postup je zvolený u osôb so skôr nižším rizikom rakoviny hrubého čreva a konečníka. Polypy totiž nemusí v dobe, keď je test vykonávaný krvinky strácať. Kolonoskopické vyšetrenie hrubého čreva je omnoho citlivejšia metóda a u osôb s vyšším rizikom by mala byť uprednostnená.
  • Nasledujúca  schéma Vám odhalí, aké vysoké je u Vás riziko vzniku polypov, kedy je potrebné začať s prevenciou.

 

POZOR!
Diagram je určený pre osoby, ktoré nemajú žiadne ťažkosti.

  • Pokiaľ trpíte chudokrvnosťou alebo niektorým z týchto príznakov : prítomnosť krvi v stolici , neobvyklé bolesti brucha, nechcené chudnutie, máte časté zápchy alebo hnačky, ste starší ako 40 rokov, je nutné podstúpiť vyšetrene hrubého čreva – KOLONOSKOPIU.
  • Príčinou uvedených ťažkostí však nemusí byť črevný nádor, ale spravidla nezávažné ochorenie. Viac menej vo veku nad 40 rokov je potrebné myslieť aj na možnosť  rakoviny. Pretože včasné zistenie Vám poskytne vysokú pravdepodobnosť vyliečenia.
  • Pokiaľ trpíte uvedenými príznakmi, ale máte menej ako 30 rokov a nádory ani polypy hrubého čreva sa u príbuzných nevyskytujú je pravdepodobnosť nádorového ochorenia veľmi malá.

 

Ste si už vedomý stupňa Vášho rizika?

  • Keď je u Vás riziko nízke, nezabudnite, že od 50 rokov už  bude stredne vysoké!
  • Keď je u Vás riziko stredne vysoké (vek nad 50 rokov), navštívte svojho praktického lekára a požiadajte o Hemocult – na zistenie prítomnosti červených krviniek v stolici
  • Keď je u Vás riziko vysoké alebo veľmi vysoké (nádory a polypy v rodine), je nutné myslieť na prevenciu spravidla úž od 40 roku života.
  • Vzácne sa v niektorých rodinách vyskytujú nádory hrubého čreva, ale i iné druhy nádorov u väčšieho počtu príbuzných. Pri podozrení na tento tzv. „rodinný výskyt rakoviny“ je nutné prevenciu zahájiť aj o 10 rokov skôr, než je vek najmladšieho chorého príbuzného (napr.: prarodič ochorel  v 60 rokoch, otec v 50 rokoch a teta (sestra otca) v 40 rokoch, prevencia tak musí byť zahájená v 30 rokoch.